Меню Закрити

Історія хмельницького тролейбуса

Тролейбус у Хмельницькому є одним з пріоритетних видів громадського транспорту, що покриває як центр міста, так і віддалені від нього мікрорайони. Про його популярність свідчать цифри — за 11 місяців 2019 року перевезено 29,873 млн пасажирів, в тому числі 8,566 млн платних категорій і 21,307 млн безоплатних категорій.

Передісторія

У 1962 році харківський інститут «Дніпрокомунбуд» розробив проект будівництва першої черги тролейбусного руху — лінію, завдовжки 10 км. Лінія мала пролягати від залізничного вокзалу вулицями 25 Жовтня (Проскурівська), Фрунзе (Кам’янецька) до вулиці Купріна, розворот мав здійснюватись біля пам’ятника радянському танку (зупинка «Пам’яті Героїв»). Там же мали збудувати і тролейбусне депо та тягову підстанцію. Рух планували відкрити 1963 року, та проект відклали до 1968 року.

Радянські часи

1950—1960-ті роки ознаменувались бурхливим розвитком Хмельницького, промисловою розбудовою і значним підйомом житлового будівництва, як наслідок — зростанням населення. Всі ці чинники обумовили якнайшвидше розв’язання проблеми надійного громадського транспорту. У 1968 році розпочалось зведення тролейбусного депо і всієї необхідної інфраструктури. Для відкриття тролейбусного руху у Хмельницькому з Києва прибули 14 тролейбусів Київ-6 (№ 1—14)

Тролейбусний рух у Хмельницькому започатковано у 1970 році. 24 грудня о 16.15 голова виконкому міської Ради К. Карлов перерізав червону стрічку, і перший тролейбус під оплески учасників мітингу виїхав з воріт депо. Слідом за ним, з інтервалом руху 5-7 хвилин, вирушають ще 11 машин…”, — так повідомляло обласне радіо про початок тролейбусного руху в Хмельницькому. Цікаво, що тролейбус під № 1 на вулиці міста вивели жінки — Марія Коваль та Світлана Михальова. Регулярний рух містом почали 12 тролейбусів марки «Київ-6», перший начальник управління — Чернишен Петро Пилипович, а перші пасажири — члени міськвиконкому, фахівці та будівельники, адміністрація управління, жителі міста. Вулицями Хмельницького почали курсувати 12 тролейбусів Київ-6, спеціально надійшли зі столиці УРСР.

На початку 1971 року місто отримало ще 11 тролейбусів Київ-6 (№ 15—25).

За рік було зведено нову лінію до промзони — у мікрорайон «Ракове», а саме до Школи № 9, туди ж і було продовжено маршрут № 1. Для неї було додатково придбано ще 24 тролейбуси ЗіУ-5 (№ 26-49). Впродовж 1971 року хмельницькими тролейбусами було перевезено 16,8 млн чоловік.

1972 року було відкрито маршрут № 2 «Завод „Катіон“ — Взуттєва фабрика» (зуп. к-тр «Сілістра»), по Староконстянтинівському шосе та Проспекту Миру який значно покращив сполучення Північного мікрорайону з центром міста.

1973 року відкрито рух тролейбусів за маршрутом № 3 «Взуттєва фабрика — Школа № 9». У цьому ж році побудовано нову лінію вулицею Інститутською, відкрито новий маршрут № 4 «Вулиця Інститутська — Залізничний вокзал».

За 1975 рік було перевезено 29 380 тис. пасажирів.

1976 року побудовано односторонню лінію по вулиці Куйбишева — у грудні 1976 року відкрито кільцевий маршрут за годинниковою стрілкою № 5 «Вул. Зарічанська — Вул. Проскурівська», у лютому 1977 року став до ладу ще один кільцевий маршрут проти годинникової стрілки на Зарічанському масиві № 6 «Площа Героїв Сталінграду (Взуттєва фабрика) — Вулиця Проскурівська».

На початку 1980 року діяли маршрути:

Початковий пункт Кінцевий пункт Маршрут руху
1 Завод «Катіон» Школа № 9 вул. Тернопільська, вул. Кам’янецька, вул. Подільська, вул. Проскурівська, вул. Шевченка, вул. Чорновола
2 Завод «Катіон» Площа Героїв Сталінграду (кінотеатр «Сілістра») вул. Тернопільська, вул. Кам’янецька, вул. Подільська, вул. Проскурівська, Староконстянтинівське шосе, проспект Миру
3 Школа № 9 Площа Героїв Сталінграду вул. Чорновола, вул. Шевченка, Староконстянтинівське шосе, проспект Миру
4 Вулиця Інститутська Залізничний вокзал вул. Інститутська, вул. Кам’янецька, вул. Подільська, вул. Проскурівська
5 Вулиця Зарічанська Вулиця Проскурівська вул. Зарічанська, Староконстянтинівське шосе, вул. Проскурівська, вул. Кам’янецька, вул. Маршала Рибалка (нині — Степана Бандери, вул. Зарічанська
6 Площа Героїв Сталінграду Вулиця Проскурівська проспект Миру, вул. Маршала Рибалка, вул. Подільська, вул. Проскурівська, Староконстянтинівське шосе, проспект Миру